Czy nie jest za późno aby kupić Bitcoina?

Wielki Reset
17 września 2020

Czy nie jest za późno aby kupić Bitcoina?

W związku z niedawnymi rajdami cenowymi Bitcoina i częstych relacjach medialny na ten temat, pytanie jakie ostatnio bardzo często dostaję to “czy nie jest już za późno aby kupić Bitcoina”?

Moja osobista krótka odpowiedź na to jest NIE. Choć kupując teraz nie jesteś w tak dobrej sytuacji jak osoby które kupiły go za 10-20.000$ to wg. mnie nie jest jeszcze za późno choć ryzyko inwestowania teraz jest oczywiście większe a zyski (procentowo) będą relatywnie mniejsze od osób które kupiły Bitcoina w 2020 roku. 

W tym artykule przedstawię 3 najważniejsze powody dla których uważam, że nie jest jeszcze za późno na zakup Bitcoina, dlaczego uważam, że cena 35-40.000$ za 1 BTC to wciąż spora promocja i jak bezpiecznie kupić Bitcoina. Proszę pamiętaj jedynie, że wszystkie przedstawione w tym artykule opinie stanowią jedynie subiektywne poglądy autora i nie są rekomendacjami w rozumieniu prawa. Aby uzyskać konkretne porady dostosowane do Twoich warunków warto porozmawiać z certyfikowanym doradcą finansowym.

 

Cykle 

Od momentu swojego powstania w 2014r. Bitcoin nieprzerwanie przechodzi przez kolejne cykle dynamicznych wzrostów które zazwyczaj trwają 4 lata i składają się z 4 etapów. 

Etap 1 – Wykładnicze wzrosty 

W tej fazie Bitcoin po prostu rośnie jak szalony. Przykładem tego może być rok 2017 czy obecna hossa:

Choć takie paraboliczne wzrosty mogą wydawać się szalone bowiem ceny wyrażone w $ rosną wykładniczo gdy popatrzymy na ten sam wykres ale w skali % zobaczymy stały konsekwentny wzrost wartości tego aktywa: 

Gdy w lipcu 2020 roku pisałem na łamach iMagazine o tym, że wg. mnie zaczyna się CryptoManii 2.0, Bitcoin kosztował 10.000$. Wspomniałem wtedy, że byliśmy wówczas w fazie tzw. “ciszy” w której najczęściej inwestują wytrwani inwestorzy (tzw. “smart money”) dobrze znający rynek i mający wiarę w dane projekty czy aktywa. Teraz natomiast przechodzimy do tzw. “fazy przebudzenia”.

Wielu instytucjonalnych inwestorów już publicznie ogłosiło, dość spektakularne inwestycje w Bitcoina. Przykładem może być tu MicroStrategy które zainwestowało w 2020 roku około $1.125 miliarda dolarów z swoich rezerw kapitałowych. 

Gdy pisze te słowa Bitcoin przechodzi właśnie swoją poważniejszą korektę (właśnie spadł z 41.500$ do 33.500$) w tym nowym cyklu i przygotowuje się do przejścia do kolejne fazy cyklu w której na rynek zaczną wchodzić kolejny inwestorzy a cena zacznie rosnąć jeszcze mocniej aż w końcu się przegrzeje i dojdziemy do drugiego etapu cyklu czyli korekty. Możesz o tym poczytać więcej tutaj.

Etap 2 – Korekta 

Rok 2017 to była absolutna mania na rynku krypto i czysta spekulacja. Nic więc dziwnego, że ta “bańka” musiała kiedyś pęknąć i stąd w roku 2018 doświadczyliśmy równie mocnej korekty cenowej. Tego typu korekty są na pewno przerażające zwłaszcza dla początkujących inwestorów   ale też są niezbędne do tego by dane aktywo mogło się odbudować. 

Etap 3 – Akumulacja 

Gdy cena ustatkuje się przez jakiś czas na pewnym niskim poziomie część inwestorów ponownie zaczyna kupować dane aktywo doprowadzając do ustabilizowania się ceny i kończąc pierwszy cykl. 

Etap 4 – Odbudowa i kontynuacja

To w pewnym sensie start nowego cyklu w którym cena aktywa zaczyna rosnąć choć na razie powoli aż w końcu przebija stary rekord cenowy i dalej gwałtownie wzrasta.

 

Halving i Globalna sytuacja ekonomiczna

No dobrze, powiesz pewnie, ale przecież same cykle nie gwarantują nam dalszych wzrostów, prawda? Tak. Cykle są raczej tylko sposobem w jakim ludzkie emocje i zachowania są odzwierciedlone na rynku i są konsekwencją poprzednich etapów jakie przebyliśmy. To coś jak pory roku które możemy przewidzieć choć nigdy do końca nie wiemy kiedy faktycznie zima przejdzie w wiosnę oraz jakie będą w tym czasie temperatury czy pogoda. 

To co naprawdę napędza obecne wzrosty to sytuacja ekonomiczna w koło nas. Kryzys i zw. z nim masowy dodruk waluty przez wszystkie ekonomie tego świata jest idealnym środowiskiem dla Bitcoina. 

Widzisz, nie trzeba mieć doktoratu z ekonomii by zrozumieć, że jeśli mamy wartość aktywa wyrażoną jest w jakieś walucie (tzw. cenę) w momencie gdy zwiększymy podaż tej waluty a wartość aktywa pozostanie niezmienna to jego cena wzrośnie. Skoro bowiem mamy więcej pieniędzy w obiegu, to wówczas wartość jaką one przenoszą jest relatywnie mniejsza czyli potrzebujemy ich więcej aby dorównać do wartości danego aktywa. 

W samym tylko 2020 roku całkowita ilość dolarów w obiegu zwiększyła się praktycznie o 1/3 (!)

Ich wartość systematycznie spada a nowy rząd USA zapowiada jeszcze większy dodruk. Nie inaczej jest zresztą w innych gospodarkach światowych. Europa, Chiny, Japonia, Rosja. W momencie w którym wszystkie kraje tego świata jak jeden mąż walczą o to kto osłabi swoja walutę bardziej, Bitcoin się umacnia. 

Całkiem niedawno miał miejsce tzw. “halving” Bitcoina (oznaczający zmniejszenie wydobycia nowych Bitcoinów o połowę). Tak duże ograniczenie podaży nie jest bez znaczenia gdyż historycznie rzecz biorąc zawsze wpływało na dość gwałtowne wzrosty cen BTC.

W całej historii ludzkości powstanie tylko 21 milionów Bitcoinów. Prawda jest taka, że mamy na świecie więcej milionerów, więc nawet gdyby każdy z nich chciał kupić 1 Bitcoina to nie starczyłoby ich dla wszystkich! Teraz dodajmy do tego duże korporacje, firmy inwestycyjne a może nawet banki czy rządy… o przeciętnym kowalskim nie wspominając. 

Jak już wspomniałem, pisałem o tym nieco dokładniej w tym artykule (https://ekryptopia.com.pl/czy-czeka-nas-powtorka-z-2017/) więc nie chcę tu się powtarzać. Na potrzeby tego felietony wspomnę tylko, że podstawowym prawem w ekonomii jest prawo popytu i podaży. 

Mamy teraz do czynienia z sytuacja w której olbrzymi popyt napotyka na mikroskopijną podaż co sprawia, że cena Bitcoina zaczyna szybować szybciej i szybciej w górę. 

 

Store of value i korporacje 

W 2017 roku kryptowaluty były fantastyczną spekulacją. Czymś nowym na rynku. Brakowało jednak dobrej infrastruktury, brakowało regulacji prawnych, brakowało świadomości i wielu, wielu innych rzeczy… które mamy teraz. 

Mamy też jeden dodatkowy element którego nie mieliśmy w 2017 roku – korporacje. W świecie w którym obligacje dają zerowe lub wręcz negatywne zwroty z inwestycji, ceny akcji w USA są kompletnie oderwane od rzeczywistości (choć pewnie dalej będą rosły) a wielkie instytucje zaczynają poważnie obawiać się inflacji (która prędzej czy póżniej nadejdzie), narracja bezpiecznego aktywa pozwalającego przechować wartość (z ang. store of value) nabiera zupełnie nowego znaczenia. 

To dlatego właśnie w 2020 roku cena złota przebiła nowe rekordy cenowe i to dlatego widzimy teraz tak gwałtowne wzrosty ceny Bitcoina. Wielcy tego świata widzą bowiem w nim złoto 2.0. 

Aktywo które nie tylko pozwoli przechować wartość ale pewnie jeszcze sporo zarobić. W swoim artykule z września 2020 pisałem o tym nieco dokładniej także zachęcam Cię również do jego lektury, tutaj. Swoją drogą w maju 2020 słynny inwestor Robert Kiyosaki napisał taki oto Tweet : 

w którym przewidywał, że Bitcoin może kosztować 75000$ w przeciągu 3 lat. Patrząc na to, że w styczniu tego roku dobiliśmy do 41.000 sądzę, że jego predykcja sprawdzi się dużo szybciej niż myślał. Ja sam musiał mocno zrewidować swój cel 50.000$ który wyliczyłem w 2019 roku dla Bitcoina bowiem nie zakładał on tak olbrzymiego zainteresowania Bitcoinem przez korporacje 

W chwili gdy piszę te słowa: 

  • Grayscale Investments – posiada blisko 570.000 Bitcoinów
  • MicroStrategy – 70.500 Bitcoinów
  • CoinShares – ma blisko 70.000 Bitcoinów
  • … a sam CEO firmy MicroStrategy napisał raz na Tweeterze, że osobiście posiada blisko 18000 Bitcoinów… a to wszystko tylko czubek góry lodowej (źrodło: https://decrypt.co/47061/the-7-public-companies-with-the-biggest-bitcoin-portfolios). 

W 2017 wszyscy mówili o tym, że wielkie instytucje przyjdą w 2021 widzimy to na własne oczy. Ten pociąg właśnie odjeżdża z stacji i trochę głupio byłaby być tylko jego biernym obserwatorem zwłaszcza, że nie musimy kupować całego Bitcoina. Możemy kupić bardzo drobną jego część i cieszyć się z wzrostów. 

 

Jak, bezpiecznie kupić Bitcoina i altcoiny? 

W 2017 właściwie nie było łatwego prostego sposobu na kupienie Bitcoina –  na szczęście dziś jest zupełnie odwrotnie.

Poza niezliczonymi (lepszymi lub gorszymi) giełdami, mamy Revolut, na rynek krypto wszedł też PayPal, ba nawet banki zaczynają przymierzać się do oferowania konsumentom sposób na inwestowanie w kryptowaluty. 

Ja jednak wciąż polecam Coinbase. To jedna z największych i najbezpieczniejszych giełd na rynku która ma dodatkowo kilka uniklanych zalet. 

Pierwszą z nich jest program edukacyjny który nagradza cię darmowymi kryptowalutami. Tak nie tylko możesz nauczyć się czegoś o różnych projektach ale jeszcze dostać w nagrodę darmowe kryptowaluty o łacznej wartości do 167$.

Co jednak ważniejsze Coinbase pozwala Tobie przechowywać swoje kryptowaluty w ich skarbcu (a więc offline) oraz posiada ubezpieczenie na wypadek gdyby giełda była zaatakowana przez hakerów. O ile sam często mówię, że nie należy ufać giełdom i wypada trzymać swoje kryptowaluty poza giełdami o tyle Coinbase jest dla mnie jedynym wyjątkiem od tej reguły. 

Jeśli myślisz o zakupie swoich pierwszy Kryptowalut zachęcam Cię do skorzystania z mojego linku partnerskiego przy zakupie za minimum 100$ dostaniesz dodatkowe 10$ bonusu. 

Dzięki Coinbase otrzymasz też dostęp do wielu bardzo ciekawych i obiecujących altcoinów (czyli kryptowalut innych niż Bitcoin) które w tym cyklu mogą urosnąć (procentowo) nawet więcej niż Bitcoin. Choć początkującym inwestorom nie polecałbym kupowania niczego innego jak Bitcoina i Etherum ale to już temat na zupełnie inny artykuł. 

Pamiętaj, też proszę, że choć perspektywy dla Bitcoina rysują się w naprawdę dobrych kolorach (nie zdziwiłoby mnie teraz gdyby Bitcoin urósł do 100-150.000$) to nie ma gwarancji zysku a każda inwestycja jest obarczona ryzykiem więc zastanów się dwa razy zanim cokolwiek zrobisz i nie inwestuj więcej niż to co ewentualnie jesteś w stanie stracić. Pomnażanie swoich pieniędzy to fajna sprawa ale nie gdy postawiliśmy na szalę wszystkie oszczędności swojego życia a każdy ruch ceny w górę czy dół przyprawia nas o mocniejsze bicie serca. 

Zapis na newsletter oznacza akceptację polityki prywatności serwisu.

Darmowy eBook

7 rzeczy które musisz wiedzieć
zanim zaczniesz
inwestować w kryptowaluty!
Wpisz poniżej adres e-mail na
który mam wysłać Tobie dostęp do kursu:

Zapis na newsletter oznacza
akceptację polityki prywatności serwisu.

Nasza strona korzysta z plików cookie w celu poprawy jakości obsługi klienta oraz korzystania z tej witryny. Kontynuując przeglądanie tej strony, zgadzasz się na to i akceptujesz naszą politykę prywatności. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close